Cyklovýlet za Babičkou

Slunečné dny babího léta využili žáci deváté A a deváté B Základní školy Pulická k uspořádání dvou cyklovýletů do Ratibořic. Vedle sportovního výkonu, na cestě tam a zpět ujeli vždy 52 kilometrů, bylo jejich cílem porovnat literární obraz podaný Boženou Němcovou se skutečností.

A tak se nejprve zastavili v České Skalici před starou školou, do níž Barunka, chodila, a poté se vydali před ratibořický zámek. Ukázali si i původní nuzný byt rodiny Panklovy, který vůbec nepřipomíná milou chaloupku z novely Boženy Němcové. U splavu si pak oživili životní příběh Viktorky, jež nezemřela po zásahu bleskem, ale dokonce přežila i autorku povídky. U mlýna nemohla chybět zmínka o Mančince, kamarádce Barunky, která dnes odpočívá na hřbitově v Bílém Újezdu jako Marie Toběrná. V zahradě cyklisty uvítalo občerstvení, kde každý něco ochutnal. Při prohlídce zámeckých komnat na všechny zapůsobilo prostředí, ve kterém žila Kateřina Vilemína Zaháňská – „paní kněžna“.

Při návratu domů již mnohdy při výjezdech do stoupání těžkly nohy, ale všichni se s únavou statečně poprali a hlavně – ve zdraví dojeli domů.    -jf-     Fotografie zde

Tyto webové stránky využívají analytický soubor cookie pro vylepšení funkcí webových stránek a analýzu využívání webových stránek dle zásad GDPR. Více informací

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno tak, aby "umožnilo cookies". Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení souborů cookie nebo klepnete na tlačítko "Přijmout" níže, souhlasíte s tím.

Zavřít