Ve středu 29.6. žáci 5.A navštívili historickou kovárnu v Dobrušce.
Kovárnu v roce 2021 město Dobruška pronajalo uměleckému kováři Ondřeji Požárovi, který do ní vrátil historické řemeslo.
Jde o jeden z mála objektů v republice, který se zachoval i s podloubím. Kovárna byla postavena v klasicistním slohu v roce 1807, má typický komín v zadním štítu, výheň i buchar. Přežila i několik požárů v Dobrušce v minulých stoletích.
Obdobnou stavbu lze nalézt snad pouze v Machově v části zvané Nízká Srbská na Broumovsku.
Pan Požár dětem vyprávěl o historii kovárny, o jejich bývalých majitelích, o práci kováře v minulosti a v současnosti. Předvedl, jak pracuje výheň, jak se kuje železo a jak se zachází s různými nástroji a jak pracují stroje.
Potom si žáci mohli zkusit „vykovat“ svůj přívěšek na krk s ornamentem.
Chtěla bych poděkovat panu Požárovi za skvělý přístup k dětem, za trpělivost s naší výpravou, i když panovalo opravdu velké vedro. A za to, že jsme se všichni dozvěděli zajímavé informace o našich předcích a o práci kováře, která se opět v naší době těší zájmu.

Tyto webové stránky využívají analytický soubor cookie pro vylepšení funkcí webových stránek a analýzu využívání webových stránek dle zásad GDPR. Více informací

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno tak, aby "umožnilo cookies". Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení souborů cookie nebo klepnete na tlačítko "Přijmout" níže, souhlasíte s tím.

Zavřít